Nákupy přes internet jsou součástí každodenního života. Zákon nazývá internetový prodej poněkud cize jako „uzavírání smluv distančním způsobem“. To je nejčastěji právě přes internet či telefon. Jedná se tedy o situace, kdy dvě osoby nejsou přítomny v jeden čas na stejném místě. Smlouva je uzavřena „distančně“, jestliže byla celá dohodnuta komunikačními prostředky. Nezáleží přitom na způsobu předání zboží – může jít i o osobní převzetí.
Zákazníkovi musíte oznámit všechny náklady včetně dopravného a daní
Informační povinnosti podnikatele vůči spotřebiteli jsou velmi široké a jejich probrání by zabralo delší čas. Přesto připomeneme jednu důležitou věc. Pokud se před uzavřením smlouvy zákazník nedozví o nákladech na dodání, daních a poplatcích, které by se připočítávaly k ceně, nebo o zvláštních nákladech na vrácení zboží, pak je nemusí hradit.
Spotřebitel má i jedno velmi důležité právo. Zákon mu umožňuje odstoupit od smlouvy bez uvedení důvodu. A ani ho obchodník nemůže za toto rozhodnutí nijak postihovat (například srážkou z ceny nebo smluvní pokutou). Spotřebitel má právo od kupní smlouvy uzavřené na dálku odstoupit do 14 dnů, zpravidla od doručení či vyzvednutí zboží.
Spotřebitele musíte poučit, jinak se mu prodlouží lhůta na odstoupení bez udání důvodu
Pokud spotřebitele řádně nepoučíte o právu odstoupit od smlouvy, lhůta se prodlouží o rok (tedy na rok a 14 dní). Ale pozor – pokud svou poučovací povinnost splníte dodatečně, běží od následujícího dne již jen čtrnáctidenní lhůta.
Spotřebitel ovšem nemusí vždy jen odstupovat od smlouvy, v případě, že se na zboží vyskytne vada, může uplatnit reklamaci. Zákazník může reklamovat zboží tam, kde byla věc zakoupena, případně v provozovně, kde to dovoluje povaha prodávaného sortimentu (má-li ji daný e-shop). Reklamovat může i v sídle obchodníka. Pokud to má kupující blíže do záručního servisu, který je uveden v záručním listu, může se obrátit i tam.
Reklamační řízení má svá pevná pravidla
Při uplatnění reklamace musí prodejce nebo servis vystavit spotřebiteli potvrzení, kde uvede datum přijetí reklamace, její obsah a především požadovaný způsob vyřízení ze strany spotřebitele. Zákon říká, že o reklamaci musíte rozhodnout ihned, nejpozději pak do tří dnů od jejího převzetí. Odstranit vadu pak musíte bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dnů. Pokud to v této lhůtě nestihnete, může zákazník od smlouvy odstoupit a požadovat peníze zpět. Vyřízení reklamace znamená, že o jejím vyřízení spotřebitele i informujete.