Vašestížnosti.cz: Často kladené dotazy

Na této stránce naleznete informace o fungování služby VašeStížnosti.cz a odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Pokud na svůj dotaz nenajdete odpověď, neváhejte nás kontaktovat. 

Často kladené dotazy

Jak můžeme na podanou stížnost reagovat?

Služba VašeStížnosti.cz neslouží k jednostrannému stěžování spotřebitelů, ale k oboustrannému řešení sporných situací. Proto mají podnikatelé a společnosti vždy možnost reagovat a prezentovat svůj pohled na věc. K tomu je nutné mít zřízený přístup k portálu podnikatel.dtest.cz, což lze provést buď přímo registrací, nebo je možné nás za tímto účelem kontaktovat na e-mailové adrese podnikatel@dtest.cz.

Webové stránky www.vasestiznosti.cz jsou zřízeny jako platforma pro spotřebitele. Jelikož v rámci naší činnosti provozujeme více aktivit pro podnikatele, rozhodli jsme se je všechny sloučit na jednom webu podnikatel.dtest.cz. Kromě služby pro smírné urovnání spotřebitelských sporů VašeStížnosti.cz zde naleznete i námi pořádané kurzy pro podnikatele nebo vzorové obchodní podmínky pro e-shopy.

Nikoliv, v rámci služby je možné řešit pouze problémy spotřebitelů. Na službu VašeStížnosti.cz můžete odkázat své zákazníky, pokud se nemůžete vzájemně shodnout a chcete problém řešit nejmírnější možnou cestou bez účasti dozorových orgánů či soudu.

Služba je pro všechny zúčastněné osoby poskytována zdarma. Zajišťuje ji spotřebitelská organizace dTest, o.p.s. Další informace o spotřebitelské organizaci dTest naleznete zde.

Když spotřebitel narazí na nějakou spornou situaci a nedaří se mu ji vyřešit přímo s protistranou, může využít službu smírného urovnání sporů VašeStížnosti.cz. Pokud se tak rozhodne, zadá do systému stížnost, my zhodnotíme, zda je přípustná (neobsahuje nenávistné projevy či vulgarity, směřuje k řešení nějakého právního problému a podobně), pak k ní připojíme naše právní vyjádření, umístíme ji na web a oslovíme e-mailem, případně dopisem, podnikatele s tím, že má možnost vyjádřit se.

Obě strany mohou v průběhu komunikace na portálu stížnost přeřadit na nás a požádat o naše vyjádření k celému vývoji situace či ke konkrétním otázkám. Ukáže-li se, že se stížnost spotřebitele nezakládá na pravdivých základech nebo je nesmyslná či neoprávněná, uzavřeme ji, jelikož služba nemá v žádném případě sloužit k tomu, aby zákazníci bezdůvodně očerňovali podnikatele. V ideálním případě dojde k dohodě mezi spotřebitelem a podnikatelem.

Služba VašeStížnosti.cz je založena na principu dobrovolnosti, takže podnikatelé nejsou nijak povinni na podané stížnosti reagovat. Pasivita a nezájem však vysílá negativní signál k potenciálním zákazníkům, kteří si čím dál častěji zjišťují hodnocení prodejců na internetu. Výsledkem může být, že se obrátí na konkurenci.

Jedním z cílů služby VašeStížnosti.cz je dát spotřebitelům informaci o tom, jak vstřícně přistupují dodavatelé a prodejci zboží a služeb k řešení problémů svých zákazníků. Na závěr každého případu proto spotřebitelé mají možnost (a my je vyzýváme, aby to udělali) dát najevo svou spokojenost či nespokojenost s tím, jak daný dodavatel či prodejce řešil jejich problém.

Aby bylo toto hodnocení co nejméně obtěžující, omezili jsme volby pouze na palec nahoru či dolů. Poměr počtu pozitivních a negativních hodnocení pak dá zmíněné skóre vstřícnosti, které najdete v profilu každého podnikatele v podobě pruhového grafu, kde zelená barva představuje pozitivní a červená negativní hodnocení.

Věříme, že toto skóre vstřícnosti bude čím dál podstatnějším faktorem pro celkový dojem, jaký zákazníci z chování dodavatelů a prodejců mají.

Nemusíte. Služba VašeStížnosti.cz vás bude informovat, kdykoliv se případ jakkoliv pohne. Dostanete tedy e-mailové upozornění avizující novou stížnost, komentář spotřebitele nebo nové stanovisko dTestu. Tyto informace však bude systém schopný zasílat jenom v případě, když budete mít zřízený přístup a zadanou kontaktní e-mailovou adresu.

Klíčovým prvkem služby VašeStížnosti.cz je aktivní role poradců dTestu, kteří průběh řešení stížností komentují a doporučují stranám další postup. Tato služba stojí na nestrannosti poradců, jež jim umožňuje nalézt objektivní řešení v každém konkrétním sporu. Aby mohla být nestrannost zachována, důsledně se vyhýbáme jakémukoliv konfliktu zájmů. Kdyby však byl subjektem sporu samotný dTest, konflikt zájmů by nevyhnutelně nastal, a tomu se snažíme předejít. Proto není možné na portálu www.vasestiznosti.cz řešit stížnosti podané vůči dTestu.

Stížnostem na dTest se ovšem v žádném případě nevyhýbáme, protože nám záleží na spokojenosti spotřebitelů. Pokud máte jakýkoliv problém či stížnost na dTest, napište nám prosím na dtest@dtest.cz. Vaši stížnost vyřídíme v nejkratším možném termínu. Děkujeme za pochopení.

Výhody registrace

Podpis smluv online

Připravili jsme pro vás online systém smluv, které vyřídíte z pohodlí vaší kanceláře a klidně i na cestách.

Časová úspora

Díky profilu vaší firmy vyřídíte většinu úkonů rychle a bez opakovaného vyplňování údajů.

Ucelené vzdělávání

Získejte zdarma přístup k našim videokurzům a dalším materiálům ke stažení a také přehled navštívených kurzů.