Obchodní sdělení například ve formě newsletterů mohou být cenným nástrojem, jak oslovit zákazníka se zajímavou nabídkou. Jejich rozesílka se však řídí přísnými pravidly. Kdy se jedná o obchodní sdělení a jaké vám plynou povinnosti, pokud se tímto způsobem rozhodnete podporovat své podnikání?
Co lze považovat za obchodní sdělení?
Vždy když svého zákazníka kontaktujete a nabízíte mu své služby, představujete zboží, upozorňujete na slevové akce či pouze vybízíte k návštěvě vašich internetových stránek, jedná se o obchodní sdělení. Stejně tak se o obchodní sdělení jedná v situaci, kdy zaslanou zprávou budujete svou image, například tím, že upozorňujete na svou dobročinnost či investice do udržitelné výroby. Mezi obchodní sdělení tak spadají i přání k příležitosti různých svátků (Vánoce, Velikonoce a podobně), neboť si i jimi budujete určité společenské postavení či pověst. Podobně lze nahlížet i na případy, kdy svým zákazníkům rozesíláte přání k narozeninám, které obsahuje slevovou nabídku, odkaz na stránky e-shopu, popřípadě představujete svůj obchod.
Mezi obchodní sdělení naopak nepatří komunikace se spotřebitelem, kterou pouze reagujete na jeho předchozí dotaz. Dejte si ovšem pozor, abyste se v rámci odpovědi neuchýlili k nabídce jiného zboží nebo služeb.
Co musí obchodní sdělení obsahovat?
Máte-li zájem rozesílat obchodní sdělení musíte splnit následující povinnosti:
1. Označení obchodního sdělení
Obchodní sdělení musíte v prvé řadě jasně a zřetelně označit. Můžete tak učinit různými způsoby, například označením „akce“, „OS“, či „newsletter“. Pro správné označení obchodního sdělení se řiďte jednoduchou poučkou. Ze zprávy by mělo být okamžitě zřejmé, že se jedná o obchodní sdělení. Jestliže spotřebitel tuto informaci musí hledat v těle vaší zprávy, neuspěli jste. Ideálním místem pro umístění označení obchodního sdělení je proto předmět zprávy či přímo vhodně upravená adresa, z níž obchodní sdělení zasíláte, například newsletter@vasobchod.cz.
2. Vaše identifikace
Z obchodního sdělení by mělo být jasné, kdo jej zasílá. Sdělení tedy musí obsahovat konkrétní identifikační údaje, ať už právnické či fyzické podnikající osoby.
3. Možnost odmítnout obchodní sdělení
V každém jednotlivém obchodním sdělení adresátům nabídněte možnost jednoduchým a pohodlným způsobem odmítnout jejich další zasílání, a to zdarma, popřípadě na váš účet. Ve většině případů se jako vhodný způsob nabízí „proklikávací“ odkaz pro odhlášení z odběru sdělení či pokyn k zaslání „prázdné“ zprávy v odpovědi na obchodní sdělení zasílané prostřednictvím SMS.
Jde to i bez souhlasu, ale…
Další povinnosti se mohou lišit podle postavení vašeho zákazníka. V případě, že od vás zákazník v minulosti zakoupil zboží nebo službu a z tohoto důvodu disponujete potřebným kontaktním údajem (zejména e-mail, tel. číslo), jste oprávněni zaslat takovému zákazníkovi obchodní sdělení týkající obdobných výrobků. Jedná se tedy o případ, kdy můžete své zákazníky oslovit, aniž byste byli nuceni obstarat si za tímto účelem jejich souhlas předem. Důležitá je však právě podmínka souvislosti mezi již zakoupeným a nově nabízeným zbožím. Jestliže si od vás zákazník zakoupili například mobilní telefon, je v pořádku, pokud mu následně zašlete nabídku vztahující se k ochranným krytům či kompatibilním
sluchátkům. Pokud by se však nabídka měla týkat, například televize, či kuchyňského robota, zmíněná výjimka se neuplatní a u takové marketingové nabídky se již jako v ostatních případech (zejména při oslovování potenciálních zákazníků) bez předchozího souhlasu neobejdete.
Na co nezapomenout?
Obchodní sdělení se stala běžnou součástí našich životů. S jejich šířením jsou však spojena poměrně přesně formulovaná pravidla. Mějte proto na paměti, že:
· máte povinnost každé obchodní sdělení řádně označit;
· spotřebitel má vždy právo vědět, jaká osoba (právnická či fyzická) mu obchodní sdělení zasílá;
· obchodní sdělení můžete zasílat i bez předchozího souhlasu těm zákazníkům, kteří si u vás zakoupili obdobné zboží;
· v ostatních případech budete k zasílání obchodních sdělení potřebovat souhlas spotřebitele;
· spotřebitel má vždy právo odmítnout další zasílání obchodních sdělení.