V srpnu nabyl účinnosti zákon o ochraně oznamovatelů (whistleblowing). Cílem úpravy je ochránit osoby, které se v souvislosti s výkonem práce dozví o protiprávním jednání a tuto skutečnost oznámí. Za tímto účelem mají povinné subjekty splnit řadu nových povinností.
Kdo je oznamovatel a co bude oznamovat
Oznamovatel je každá osoba, které se dozvěděla o možném protiprávním jednání (mj. trestný čin či přestupek s horní hranicí pokuty alespoň 100.000,- Kč), přičemž toto jednání osoby nastalo nebo mělo nastat u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, popřípadě u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti. Nezáleží přitom, zda oznamovatelé pracují v soukromém či veřejném sektoru ani zda práci vykonávají v zaměstnaneckém nebo jiném poměru, například v režimu dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti.
Ochrana proti odvetným opatřením
Ochranou oznamovatelů má být docíleno zejména zamezení odvetných opatření ze strany zaměstnavatele. Ta mohou zahrnovat jakékoliv jednání v souvislosti s prací oznamovatele, které bylo vyvoláno oznámením protiprávního činu a které mu mohou způsobit újmu. Mezi konkrétní odvetná opatření, jimž má zákon zamezit patří například rozvázání pracovního poměru, snížení mzdy, změna pracovní doby či neumožnění odborného rozvoje. Zákon zároveň osobě, která byla vystavena odvetným opatřením přiznává právo na přiměřené zadostiučinění.
Kdo je povinnou osobou
Nové povinnosti se mimo jiných, zejména veřejnoprávních subjektů, dotknou soukromých zaměstnavatelů s více než 50 zaměstnanci. Ti musí zavést vnitřní systém, které potenciálním oznamovatelům umožní bezpečně oznámit jakékoliv protiprávní jednání. Zavést vnitřní oznamovací systém musí všechny subjekty, které mají více než 250 zaměstnanců, od 1. srpna 2023. Subjekty s alespoň 50 zaměstnanci pak musí tuto povinnost splnit k 15. prosinci 2023.
Jaké povinnosti má povinná osoba
Povinný subjekt má především povinnost určit osobu, která se bude oznámeními zabývat („příslušná osoba“). Příslušná osoba bude následně přijímat oznámení a posuzovat jejich důvodnost. Mimo jiných činností bude příslušná osoba dále povinnému subjektu navrhovat opatření k nápravě nebo předejití protiprávnímu stavu v návaznosti na podané oznámení, a to tak, aby nebyla vyzrazena totožnost oznamovatele. Samozřejmostí je pak povinnost mlčenlivosti příslušné osoby o skutečnostech, o kterých se dozvěděla při výkonu své činnosti. Povinný subjekt má rovněž povinnost informovat na svých webových stránkách o způsobech, jakým je možné uskutečnit oznámení a dále také označit příslušnou osobu.
Povinné subjekty dále musí zajistit, aby měl oznamovatel možnost podat své oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému, a to písemně i ústně nebo na žádost oznamovatele osobně. Mezi další povinnosti patří nutné proškolení osob, které jsou pověřeny vyřizováním oznámení či přijetí vhodných nápravných opatření.
Nevyhovět požadavkům zákona se nemusí vyplatit
Nesplněním výše uvedených povinností se povinné subjekty vystavují riziku postihu za spáchání přestupku, za něž jim hrozí v závislosti na konkrétním prohřešku pokuta až 1.000.000,- Kč. Přestupku se však může dopustit také osoba, která vědomě podá nepravdivé oznámení či příslušná osoba, která například odepře přijetí oznámení.